Twoje rośliny mogą rosnąć nie tylko w podłożu stworzonym z czarnoziemów czy substratów produkcyjnych w którym je otrzymałeś. Alternatywą dla wcześniej wymienionych są podłoża hydroponiczne, których są różne rodzaje i mieszaki. W naszym artykule podpowiemy Wam jak samemu przygotować takie podłoże do uprawy roślin domowych. Dowiecie się m.in. jakie składniki będą Wam potrzebne oraz w jakich proporcjach je ze sobą mieszać. Opiszemy jakie są zalety i wady podłóż do uprawy hydroponicznej oraz na co zwracać uwagę przy wyborze składników.
Podłoże do uprawy hydroponicznej i jak wybrać odpowiednią mieszankę dla swoich roślin
-
dostępna w sklepach standardowa gleba do roślin ozdobnych czasami może posiadać mikroorganizmy, które nie zawsze są dobre dla roślin i mogą często powodować choroby grzybowe, co praktycznie nie występuje w podłożach hydroponicznych, które zwykle są przygotowane w większości z materiałów mineralnych poddawanych obróbce cieplnej
-
takie podłoże pozwala roślinie na maksymalne nawodnienie i pobranie substancji mineralnych z podłoża dostarczanych zewnętrznie,
-
poprzez bardzo duże napowietrzenie korzeni, dopływający tlen zdecydowanie lepiej wpływa na wzrost roślin, można osiągnąć nawet do 30% wyższy niż w przypadku tradycyjnej gleby
-
w przypadku podłoża hydroponicznego rośliny są dużo mniej narażone na choroby, zwłaszcza te które są wynikiem przelania i zalegania wody w korzeniach w standardowej glebie
-
na rynku mamy obecnie dostępne przeróżne składniki, które można stosować w różnych proporcjach aby przygotować odpowiednią mieszankę, jedne z nich trzymają dłużej wilgoć, inne bardziej napowietrzają albo mają wysokie zdolności absorbujące przez co magazynują roślinie wodę i składniki odżywcze na dłużej, w zależności od stadium rozwoju Twojej rośliny można zastosować różne mieszanki, o których opowiemy niżej w artykule
Najczęściej występujące składniki wykorzystywane w podłożach do uprawy hydroponicznej to:
Z powyższych składników możecie stworzyć podłoże do uprawy hydroponicznej w różnych naczyniach lub donicach. Skład oraz proporcje możecie dowolnie modyfikować w zależności od tego czy będziecie roślinę ukorzeniać lub np roślina będzie miała rosnąć w tym podłożu cały czas.
Keramzyt jest materiałem pochodzenia wulkanicznego, przez proces obróbki powstaje materiał skalny bardzo porowaty, który znajduje właściwości drenujące i napowietrzające w glebie.
Podczas badań właściwości tego materiału udowodniono, że większość gatunków roślin rośnie o ok 25% lepiej kiedy w ich podłoży znajduje się min 10-15% keramzytu, systemy korzeniowe roślin mają się świetnie i ryzyko zachorowania na choroby grzybowe wskutek przelania jest dużo mniejsze.
Keramzyt stosowany jest również od uprawy hydroponicznej – czyli zamiast standardowego podłoża rośliny są umieszczone w naczyniu wypełnionym keramzytem oraz wodą do ok 1/5 wysokości podłoża. Taka uprawa jest alternatywą dla tradycyjnych metod uprawy roślin.
Dodatek ten możesz stosować jako domieszka do bardziej złożonego podłoża hydroponicznego np w proporcjach 10-20% do pozostałych składników.
Keramzyt Leca jest materiałem uzyskiwanym przez proces obróbki cieplnej gliny (wypalania). Jest bardzo porowaty i dzięki swoim zdolnościom zatrzymywania wody znajduje właściwości drenujące i napowietrzające w glebie oraz jest doskonałym podłożem w uprawie hydroponicznej.
Produkt ten jest stosowany głównie do uprawy hydroponicznej – czyli zamiast standardowego podłoża rośliny są umieszczone w naczyniu wypełnionym keramzytem oraz wodą do ok 1/5 wysokości podłoża. Taka uprawa jest alternatywą dla tradycyjnych metod uprawy roślin.
Materiał ten możesz również zastosować do ukorzeniania sadzonek różnego rodzaju roślin.
Produkt możesz też używać do stworzenia swojej własnej mieszanki z innymi składniki w proporcjach średnio ok 10-30% do pozostałych składników.
Perlit jest minerałem kwarcowym (pochodzenia wulkanicznego). Przez proces obróbki cieplnej tego minerału otrzymuje się porowate mini kamyczki ze strukturą porowatą, które świetnie napowietrzają podłoże oraz częściowo magazynują wodę.
Produkt ten stosowany jest również do ukorzeniania roślin, ze względu na swoją sterylności i porowatość materiału jest popularny do ukorzeniania sadzonek o grubych pędach czy łodygach jak również do wcześniejszego kiełkowania bulw i cebul różnego rodzaju roślin.
W przypadku kiedy planujesz aby Twoje rośliny stale rosły w podłożu hydroponicznym zalecamy użycie tego składnika w dość małych proporcjach np. do 10% w stosunku do pozostałych składników z uwagi na to że składnik ten w porównaniu do pozostałych dużo dłużej przechowuje wodę a mniej tlenu i może być czasami niepotrzebnym “zapychaczem”.
Zeolit to naturalny minerał utworzony z popiołu wulkanicznego wskutek obróbki temperaturowej. Ma mnóstwo korzystnych właściwości, które wykorzystywane są również w ogrodnictwie, m.in. wysoka pojemność absorpcyjna, odporność na działanie kwasów, możliwość regulacji ph.
Jak możesz go wykorzystać przy uprawie roślin:
-
jako podłoże zastępcze do roślin zwłaszcza tropikalnych takich jak np monstera – zatrzymuje wodę i składniki odżywcze na później
-
jako składnik podłoży bardzo przepuszczalnych – dzięki niemu składniki pokarmowe z nawozów zostają wchłonięte i stopniowo uwalniane do podłoża
-
jako filtr wody, doskonale wchłania wychwytuje metale ciężkie z wody
-
możesz w nim ukorzeniać rośliny
-
jako dodatek do innych podłoży który dzięki zdolności absorpcyjnej utrzyma wilgotność na dłużej stopniowo ją oddając
Produkt też ze względu na swoje właściwości absorpcyjne jest najczęściej wykorzystywanym składnikiem podłoży do uprawy hydroponicznej, m.in. jest składnikiem podłoża typu Lechuza. Można go dodawać do mieszanki w proporcjach 10-30% w porównaniu do pozostałych składników.
Pumeks to materiał wulkaniczny, który ma bardzo porowatą strukturę przypominającą gąbkę.
W ogrodnictwie materiał jest wykorzystywany do uprawy:
-
roślin ozdobnych
-
kaktusów i sukulentów
-
storczyków
-
bonsai
-
jest świetnym materiałem do uprawy hydroponicznej
Co wyróżnia Pumeks:
-
wspomaga wzrost korzeni dzięki dużemu napowietrzeniu gleby
-
poprawia przepuszczalność podłoża
-
zwiększa zdolność magazynowania wody i stopniowego jej uwalniana
-
jest naturalnym produktem mineralnym pochodzenia wulkanicznego
-
gromadzi substancje odżywcze i wodę
-
jest najlżejszym chętnie używanym dodatkiem do podłoży
-
może być również używany jako materiał filtrujący
Do przygotowania podłoża do uprawy hydroponicznej możesz go dodawać w objętości ok 15-40% w stosunku do pozostałych składników.
Lava wulkaniczna to bardzo porowaty materiał o ciekawych właściwościach, wykorzystywany w różnych metodach uprawy. Materiał ten charakteryzuje się dużą zdolnością do zatrzymywania wody i tlenu.
Właściwości i zastosowanie lavy:
-
dzięki dużej porowatości wiele pożytecznych bakterii ma szansę się na nim osadzić co wspomaga wzrost roślin
-
rośliny w takim podłożu szybko i prawidłowo się ukorzeniają, co gwarantuje im świetny wygląd
-
jest bezpieczna dla wszystkich organizmów, również wodnych
-
nie zawiera szkodliwych substancji oraz nie zmienia ph
-
dzięki zawartości takich pierwiastków jak żelazo, potas, mangan, wapń, magnez dobroczynnie wpływa na wzrost i prawidłowy rozwój roślin
-
z uwagi na dużą porowatość jest bardzo lekka
-
doskonale sprawdza się jako podłoże do uprawy hydroponicznej lub do ukorzeniania sadzonek
-
jako składnik podłoża rewelacyjnie je napowietrzy oraz użyźni
Do przygotowania mieszanki podłoża do uprawy hydroponicznej możesz zastosować tego składnika ok 15-35% w stosunku do pozostałych, jest przede wszystkich lekki i bardzo dobrze napowietrza mieszankę.
Prosta receptura na podłoże typu Lechuza
Aby przygotować podłoże typu Lechuza nie musisz kupować gotowego substratu możesz to zrobić sam ze składników które dostępne są w naszym sklepie. Poniżej znajduj się proponowana przez nas mieszanka, z której powstanie 5L podłoża
-
pumeks – 2,3L – ok 46%
-
lava wulkaniczna – 1,6L – ok 32%
-
zeolit – 1,1L – ok 22%